no-img
asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل

گزارش کار آموزی شرکت همراه نرم افزار نوین - asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل


asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل
asrfiles ادامه در http://asrfiles.ir/asrfiles ادامه در http://asrfiles.ir/
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

گزارش کار آموزی شرکت همراه نرم افزار نوین
zip
اکتبر 12, 2018

گزارش کار آموزی شرکت همراه نرم افزار نوین


گزارش کار آموزی شرکت همراه نرم افزار نوین

110 صفحه word |فونت tahoma سايز 12| قابل اجرا در آفيس 2007 و نسخه هاي جديدتر|قابل ويرايش و آماده چاپ

بخشي از تحقيق

جاوا

جاوا يك زبان برنامه نويسي است كه در اوايل دهة 90 توسط جاوا سافت، بخش نرم افزاري شركت سان، توسعه داده شد. هدف آن بود كه جاوا زباني ساده، فوي و همه منظوره باشد. جاواتمام جنبه‌هاي مثبت C و C++را در خوددارد، و آن چيزهايي كه برنامه نويسان  از‌آن نفرت داشته اند ( مانند وراثت چند گانه، تحريف اپراتورها و اشاره گرها) را به كناري گذاشته است.

مهمترين ويژگي جاوا اين است كه اساساً شييء گر است. اولين ادعاي oppتوانايي استفادة مجدد از كد است؛ چيزي كه C++ با تمام ادعاهايش هرگز نتوانست بدان دست بابد، اما در اولين قدم خواهيد ديد كه ادعاي جاوا در اين زمينه تا چه اندازه صحت دارد. تصورش را بكنيد كه با صرف كمي وقت بتوانيد برنامه‌اي بنويسيد كه در سيستم‌هاي ويندوز، يونيكس و مكينتاش براحتي اجرا شود! همين كه يك شركت نرم افزاري بتواند براي تمام پلاتفرم‌‌هاي موجود در آن واحد پروژه‌اي را توليد كند (  و مقادير عظيمي پول صرفه جويي كند) خود مي‌تواند بهترين دليل اقبال جاوا باشد . و امروزه ديگر همه ( و نه فقط شركتهاي نرم افزاري) به سمت جاوا كشيده شده‌اند.

با اين ويژگي ( استقلال از پلاتفرم) يك برنامه نويس مي‌تواند براي سيستمي برنامه بنويسيد كه هرگز با آن كار نكرده است. اين ويژگي اصلي ترين علت توفيق جاوا در اينترنت است. اينترنت شبكة پچيده‌اي است از ميليونها كامپيوتر مختلف در سراسر دنيا، و مقاومت در مقابل اين وسوسه كه بتوانيد برنامه‌اي بنويسيد كه روي تمام اين سيستم‌هاي متفاوت و نامتجانس اجرا شود چندان ساده نيست.

جاوا يك زبان بسيار ساده است چون شما را وادار نمي‌كند تا در محيط جديد ( و ناآشنايي) كار كنيد و اين براي كساني كه اطلاعات فني ناچيزي دربارة كامپيوتر دارند بسيار مهم است . ساختار زبان جاوا در نگاه اول بسيار شبيه C  و C++ است و اين به هيچ وجه تصادفي نيست . C زبباني است ساخت يافته و C++ زبانيست شيي‌‌ء گرا ، و مهمتر از همه قسمت اعظم برنامه نويسان دنيا از آنها استفاده مي‌كنند. از سوي ديگر اين شباهت حركت به طرف جاوا از براي اين قبيل افراد ساده خواهد كرد بنابراين طراحان جاوا براي اجتناب از دوباره كاري از زبانهاي C وC++  بعنوان مدل استفاده كردند. ( و آيا اين خود به تنهايي نشانة نبوغ طراحان جاوا نيست؟) .

جاوا با دور انداختن اشاره گرها و بر دوش كشيدن بار مديريت حافظه، برنامه نويسانC++ /C را براي هميشه از اين كابوس‌ها رهايي بخشيده است. علاوه برآن، چون جاوا زباني براي اينترنت است، از ايمني و حفاظت ذاتي بالايي برخودار است. طراحان حاوا از ابتدا يك محيط برنامه نويسي امن را مد نظر داشته‌اند. مسئله حفاظت سيستم‌ها رابطة تنگاتنگي با اشاره گرها دارد؛ اكثر مهاجمان براي ورودي غير قانوني به جاوا مكانيزم‌هاي حفاظتي ديگري هم دارد كه در جاي خود به آنها اشاره خواهيم كرد.

براي آشنايي بيشتر با جاوا بهتر است نگاه مختصري به تاريخچة آن بيندازيم. اما چون جاوا رابطة تنگاتنگي با اينترنت دارد، آوردن تاريخچه‌اي از اينترنت و وب خالي از فايده نيست.

 

تاريخچة مختصر اينترنت وب

اينترنت به عنوان يك پروژة دولتي ايالات متحده امريكا در سال 1969 بدنيا آمد. اين پروژه ، كه درابتدا آرپانت (arpanet) نام داشت. فقط چهار كامپيوتر را در نقاط مختلف ايالات متحده به هم متصل مي‌كرد. آرپانت بتدريج رشد كردو در سال 1972 پنجاه دانشگاه و مركز تحقيقاتي نظامي در آن فعال بودند. در اواخر دهة 1980 متجاوز از هشتاد هزار كامپيوتر در اين شبكة عظيم به هم متصل شده‌ بودند. اين كامپيوترها خود به دستجات ( شبكه‌هاي) كوچكتري تقسيم شده بوددند و شبكة شبكه‌ها ( يا اينترنت) آنها را به يكديگر متصل مي‌كرد. در تمام اين مدت اينترنت ملك اختصاصي محققان و دانشگاهيان بود و با آن كه شركتهاي خصوصي هم مي‌توانستند به آن دسترسي داشته باشند ولي سياست حاكم بر آن مانع استفادة تجاري از اينترنت شده بود. در سال 1991 با حذف ممنوعيت تجارت در اينترنت اوضاع دگرگون شد؛ ولي كماكان محدودة تجارت و تحقيق از هم جدا بود. از همين نقطه بود كه رشد انفجاري اينترنت شروع شد به طوري كه هم اكنون نزديك به 100 ميليون كاربر در اين شبكه عضويت دارند و اينترنت به تمام زاوياي زندگي رسوخ كرده است.

با آن كه اينترنت چندان جوان نيست اما از تولد وب ( يا شبكة تار عنكبوتي جهاني، World Wide Wed-WWW) زمان زيادي نمي‌گذرد. وب در سال 1989 در آزمايشگاه اروپايي فيزيك ذرات (CERN) متولد شد. وب حاصل زحمات تيم برنرز – لي_(tim berners-lee) بود كه تلاش داشت تا فيزيكدانان سراسر دنيا بتواند اطلاعات خود را در شبكة اينترنت و به صورت اَبَرمتن(hypertext) با هم در در ميان بگذرند . وي براساس زبان عمومي علامتگذاري استاندارد SGML يك زبان جديد بنام زبان علامتگذاري اَبَرمتن HTML بوجود آورد. براي انتقال اسناد HTMLهم يك پروتكل جديد ابداع شد كه پروتكل انتقال اَبرمتن HTTPنام گرفت. اين پروتكل وسيله‌اي بود براي جستجو، يافتن، بازيابي و نمايش سريع اسناد. با استفاده از ابرمتن مي‌توان در شبكه‌اي از منابع، با برنامه‌اي بنام كاوشگر BROWSER  بدنبال اسنادي با ويژگيهاي خاص كاوش كرد. چون اولين كاوشگر فقط مي‌توانست متون را نمايش دهد با اقبال كمي مواجه شد. در حقيقت درسال 1993 فقط پنجاه پايگاه وب در تمام دنيا وجود داشت. شروع محبوبيت وب ورشد برق آساي آن با ورود كاوشگر گرافيكي موزائيك MOSAIC همراه بود. اين كاوشگر در NCSA ( مركز ملي كاربردهاي سوپر كامپيوتر) توسعه داده شد. امروزه در دنيا دهها كاوشگر گرافيكي و متجاوز از يكصد هزار پايگاه وب وجوددارد. موفقيت موزائيك باعث شد تا عده‌اي از محققان NCSA شركت نت اسكيپ NETSCAPE را تأسيس كنند و اين همان شركتي است كه معروفترين كاوشگر وب  يعني NetsCape Navigator را توليد كرده است. كاوشگر نت اسكيپ علاوه بر HTML قابليت‌هاي متعددي در زمينة مالتي مديا دارد كه باعث تسريع در روند رشد اينترنت و وب شده است.

اما سال 1995 يكي از مهمترين سالها در تاريخ اينترنت و وب است: در اين سال بود كه ميكروسافت ويدئوي اينترنتي را توسعه داد و صوت را تبديل به يكي از اجزاء تفكيك ناپذير اسناد ابرمتن كرد؛ نت اسكيپ با افزودن قابليت‌هاي بي‌شمار به كاوشگر خود همه را شگفت زده كرد؛ اولين ويرايش زبان مدلسازي واقعيت مجازي VRML به بازار آمده و سان جاوا را در يك سيني طلايي بدنيا عرضه كرد.

توسعه دهندگان وب با جاو ابزاري را يافتند كه باآن مي‌توانستند صفحات تعاملي مالتي مديا در اينترنت بوجود آورند و اين نقطه عطف جديدي در تاريخچة اينترنت به شمار مي‌آيد.

تكامل جاوا

جاوا هم مانند اكثر اختراعات مهم حاصل تلاش گروهي دانشمند پيشتاز است. اما نكتة جالب دربارة جاوا آن است كه جاوا از ويرانه‌‌‌هاي يك پروژة شكست خورده سر برآورد . اگر پروژة گرين Greenكه شركت سان در سال 1991 آن را شروع كرد به موفقيت مي‌انجامد امروز نه سان ديگر يك شركت كامپيوتري مي‌بود و نه جاوا متولد مي‌شد.

در سال 1991، شركت سان ميكروسيستمز در آغاز راه تبديل شدن به بزرگترين توليد كننده ايستگاههاي كاري يونيكس بود و در طول فقط پنج سال در آمدش را از 210 ميليون دلار به 5/2 ميليارد دلار رسانده بود و بنظر مي رسد هيچ چيز نمي‌تواند جلودار آن باشد. عامل عمدة موفقيت سان كارهاي پيشتازانه‌اش در ايجاد شبكه‌هاي باز بود و در اين زمينه هيچ كس به پاي آن نمي‌رسيد.

مديران سان به اين فكر افتادند تا كاري كنند كه اين رشد براي مدتي طولاني ادامه يابد. يكي از زمينه‌هاي مورد علاقة سان بازار لوازم الكترونيكي بود؛ پروژه گرين بوجود آمد تا براي اين بازار نرم افزاري پيشرفته خلق كند. مهندسان سان توجه خود را به ميكروپروسسورهايي معطوف كردند كه داراي قابليت استفاده در اين گونه سيستم‌ها باشند. اگر پروژة گرين مي‌خواست موفق باشد بايد كاري مي‌كرد تا سيستم مزبور بتواند براحتي به بسترهاي سخت افزاري مختلف منتقل شود. براي اين منظور ابتدا از كامپايلر C++ استفاده شد ولي بزودي نارسايي‌هايC++ در اين زمينه خود را نشان دادند. مهندسان سان خيلي سريع دريافتند كه براي ادامة كار بايد چيزي جديد و قوي خلق كنند. در همين زمان بود كه جيمز گاسلينگ  كار بر روي زبان جديد اوكOak را شروع كرد . تقديرآن بود كه اين زبان جاواJava ناميده شود، چون ادارة ثبت نام‌هاي تجاري نام اوك را رد كرده بود.

بتدريج مهندسين يك دستگاه شبه PDA ساختند كه در آن از سيستم عامل ،‌زبان برنامه نويسي و واسط كاربر جاوا استفاده شده بود و با وجود ابتدايي بودن توانست توجه مديران سان را به خود جلب كند. بعدها گروهي كه در پروژه گرين كار كرده بودند شركت جاواسافت  را بنيان نهادند.

متأسفانه بخت با پروژة گرين يار نبود و بعد از چند شكست متوالي، سان آن را كنار گذاشت. در همين زمان بود كه عده‌اي از محققان NCSA شركت نت اسكيپ را تأسيس كردند و اين اتفاقات با آتشي كه به سرعت دنيا را در مي‌‌نورديد و شبكة تار عنكبوتي جهاني Wwwنام داشت همزمان شد. بنابراين اتفاقي نبود كه مهندسان پروژه گرين به سمت اينترنت و وب به عنوان بستر پروژة سان جلب شوند. بعد از آن ديگر جزء تاريخ است، چهار سال بعد پروژة گرين به بار نشست و جاوا تبديل به داغترين موضوع اينترنت شد: همه،‌از برنامه نويسان و طراحان صفحات وب گرفته تا كاربران اينترنت، مي‌‌خواهند از جاوا استفاده كنند.

سان بلافاصله براي جاوا يك كاوشگر هم توليد كرد. اين اولين كاوشگري بود كه مي‌توانست اپلت‌هاي جاوا را اجرا كند و نام آن هم هات جاواHotJava بود.

ويژگي‌‌هاي زبان برنامه نويسي جاوا

جاوا ويژگيهاي متعددي دارد كه آن را منحصر به فرد كرده است. جاوا هم كامپايلر دارد و هم اينترپرتر. ( توضيح: كامپايلر برنامه‌اي است كه متن برنامه را گرفته و در پايان يك فايلexe توليد مي‌كند. بعد از كامپايل شدن يك برنامه، ديگر به وجود كامپايلر نيازي نيست و مي‌توان برنامة exe را روي هر كامپيوتر سازگاري اجرا كرد. اما اينترپرتر هيچ برنامة exe اي توليد نمي‌كند و برنامه را خط به خط اجرا مي‌كند. براي اجراي برنامه حتماً بايد اينترپرتر هم روي كامپيوتر مورد نظر موجود باشد). هر كامپايلر فقط براي يك سيستم خاص ( مانند اينتل، اپل يا آلفا) مي‌تواند كد اجرايي توليد كند. اما كامپايلر جاوا كد اجراييexe توليد نمي‌كند و در عوض يك فايل بينابيني مي‌سازد كه بايت كد نام دارد. بايت كد چيزي شبيه زبان اسمبلي است، اما اين زبان مختص هيچ پروسسور خاصي نيست بلكه زبان اسمبلي يك ماشين ويژه به نام ماشين مجازي جاوا jvm است. در هنگام اجراي چنين برنامه‌اي اينترپرتر زمان اجراي جاوا  ، كه روي ماشين مجازي جاوا اجرا مي‌شود، دستورات فايل بايت كد را به دستورات قابل فهم براي پروسسوري كه روي آن اجرا مي شود تبديل خواهد كرد.

اماشايد از خود سوال كنيد كه چرا جاوا اين همه كار را بر خود( و ديگران) سخت گرفته است؟ اين همه لايه و ماشين مجازي براي چيست؟ يكي از بزرگترين ادعاهاي جاوا آزاد بودن از بستر سخت افزاري است. اما ، اين يعني چه؟ اگر جاوا بخواهد در اينترنت موفق باشد برنامه‌هاي آن بايد بتوانند بدون هيچ اشكالي روي تمام كامپيوترهاي متصل به اينترنت اجرا شود، اما شما بهتر مي دانيد كه اينترنت شبكة عظيمي است از كامپيوترهاي نامتجانس، از سوپر كامپيوترهاي عظيم گرفته تا PC هاي مبتني بر پروسسورهاي اينتل و پاورپي سي تا ماشين ‌هاي يونيكس مبتني بر پروسسورهاي آلفا و …! چگونه يك برنامه‌اجرايي مي‌تواند روي اين طيف وسيع كامپيوترها اجرا شود؟ ايدة اوليه ساده است: برنامه‌ها براي يك ماشين‌ مجازي كامپايل شوند و اين ماشين مجازي روي تمام كامپيوترهاي متصل به اينترنت نصب شود. اين دقيقاً همان روشي است كه جاوا در پيش گرفته است. برنامه‌تان را با يك كامپايلر جاوا كامپايل كنيد؛ آن را در پايگاه وب خود قرار دهيد و به ديگران اطلاع دهيد تا با يك كاوشگر مجهز به جاوا اين برنامه را ( كه ممكن است در دل يك صفحه وب قرار داشته باشد) اجرا كنند. شايد هرگز تصور نمي‌كرديد كه برنامه‌اي را كه با يك PCاينتل نوشته‌ايد روي يك ماشين مكينتاش يا يونيكس اجرا شود، ولي اكنون به لطف جاوا اين ديگر ‌آرزويي دست نيافتني نيست.

با آن كه C و C++ بدون شك زبانهايي بسيار قدرتمندي هستند اما اشكالاتي ذاتي دارند كه شايد هرگز نتواند از آن رهايي يابند. عمده‌ترين اين اشكالات در مديريت حافظه و اشاره‌گرهاي آنها  است. براي اكثر برنامه نويسانC++ /C مديريت حافظه و اشاره گرها يك كابوس واقعي است. با آن كه جاوا بدليل محبوبيت فوق العادة C++ ظاهري شبيه آن دارند ولي در جاوا مديريت حافظه به طور خودكار انجام مي‌شود و اشاه گر هم اساساً در جاوا آرايه‌ها عضوي از يك كلاس هستند كه تمام مشكلات كار با آرايه را از دوش برنامه نويس بر مي‌دارد. جاوا در زمينة بهينه كردن استفاده از حافظه بسيار قويتراز اسلافش است، يكي از ويژگيهاي جاوا پاكسازي خود كار حافظه از چيزهاي بي‌مصرف است. ( اين برنامه نام بامسماي آشغال جمع كن gc را دارد!) .

شيئ گرايي در جاوا به غايت خود رسيده است. جاوا در استفاده از اشياء بسيار مفيد و سخت گير است و تخطي از اصول را نمي‌پذيرد. در C++ شما مي‌توانيد از اشياء به موازات برنامه نويسي به سبك قديم استفاده كنيد و اكثراً در پايان كار چنان ملغمه‌اي بوجود مي‌آيد كه مديريت آن نه با روش‌هاي برنامه نويسي شيئ‌ء گرا امكان دارد نه با روش‌هاي قديمي. جاوا ديگر به شما اجازه نمي‌دهد تا خود را در چنين مخمصه‌اي گرفتار كنيد!

شروع برنامه نويسي با جاوا

اولين برنامه‌اي كه مي‌نويسم يك برنامة متكي به خود است بنامhello worldتفاوت يك برنامة متكي به خود و يك اپلت آن است كه در برنامة متكي به خود ( كه ازاين به بعد به آن فقط برنامه خواهيم گفت) از متدي بنام main() استفاده مي‌شود در حاليكه اپلت چنين متدي ندارد.

برنامة helloworld بسيار ساده است و فقط جملة”Hello World!”  را نمايش مي‌دهد. با اين حال، از آن مي‌توان به عنوان سنگ بناي برنامه‌هاي پيشرفته‌تر استفاده كرد چون تمام برنامه‌هاي جاوا ساختار كلي مشابهي دارند .

class Helloworld{

public static void main(string args[]) {

system.out.println(“hello world!”);

}

}

اين برنامة پنج خطي داراي تمام ويژگيهاي يك برنامة كامل و مفصل شيئ‌گرا است .

نكته: براي نوشتن برنامه‌هاي جاوا از هر اديتوري كه خروجيASCII توليد كند مي‌توانيد استفاده كنيد.

برنامه را با نام helloworld.java ذخيره كنيد . نام برنامه بايد همان نام كلاس برنامه باشد.

اين برنامه دو قسمت مهم دارد:

-تمام برنامه در واقع يك تعريف كلاس است.

-كل برنامه در متد main() قرار دارد.

براي كامپايل كردن برنامه بايد از كامپايلر جاوا Javac استفاده كرد . روش كار چنين است:        javac helloworld.java                                نكته : در تمام اين كتاب از كامپايلر سان، كه با JDKمي‌آيد، استفاده كرده ايم، اگر شما از كامپايلر ديگري استفاده مي‌كنيد به مستندات آن مراجعه كنيد.

 

كامپايلر بعد از پايان كار يك فايل كلاس بنام helloworld.class توليد خواهيد كرد. اصولاً كامپايلر براي هر كلاس برنامه يك فايل كلاس جداگانه توليد خواهد كرد. فايل توليد شده يك فايل اجرايي مستقل نيست. براي اجراي فايل بايد از اينترپرتر جاوا استفاده كرد. اينتر پرتر جاوا ، java نام دارد. براي اجراي فايل كلاس توليد شده چنين كنيد:      Java heloworld      اگر همه چيز درست پيش رفته باشد، جملة “hello world” را روي صفحة كامپيوتر خود مشاهده مي كنيد.

نكته: دقت كنيد كه كامپايلر جاواو ينتر پرتر جاوا دو چيز متفاوتند. كامپايلر از فايل متن برنامه يك فايل كلاس مي‌سازد و اينتر پرتر فايل كلاس را اجرا مي‌كند.

 

برای دانلود و خرید فایل اینجا کلیک کنیدموضوعات :
فنی و مهندسی
asrfiles ادامه در http://asrfiles.ir/

درباره نویسنده

omidbox 90441 نوشته در asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *