no-img
asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل

بيابان به چه منطقه ای اطلاق میشود؟ - asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل


asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل
asrfiles ادامه در http://asrfiles.ir/asrfiles ادامه در http://asrfiles.ir/
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

بيابان به چه منطقه ای اطلاق میشود؟
zip
اکتبر 12, 2018

بيابان به چه منطقه ای اطلاق میشود؟


بيابان به چه منطقه ای اطلاق میشود؟

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : ورد

نوع فایل :  .doc (قابل ويرايش و آماده پرينت  )

تعداد صفحه : 20 صفحه

مقدمه

بيابان سرزمين وسيعي است که به خاطر بارندگي ساليانه کم داراي پوشش گياهي کمي است. در ايران قسمت‌هاي نسبتاً وسيع بيابان که به خاطر کمبود باران و نمکي بودن خاک به کلي بدون پوشش گياهي است کوير ناميده مي‌شود.

بيابان يکي از اکوسيستم‌هاي اصلي خشکي است که از زمينهاي بوته‌زاري تشکيل شده است که در آنها گياهان بسيار پراکنده‌اند و به‌وسيله خاک لخت و شني از هم جدا مانده‌اند. بسياري از بيابانها در مجاورت رشته کوهها واقع هستند.

مشخصات بيابان از نظر آب و هوا

بيابانها، بيومهاي خشکي هستند که بارندگي سالانه آنها از 250 ميليمتر کمتر است. بسياري از بيابانها در مجاورت رشته کوههايي قرار دارند که هوا را روبه بالا مي‌راند و در آنجا، هواي سردتر، بخار آب را سرد کرده و باران ايجاد مي‌شود. سپس هوا رطوبت از دست داده به سوي منطقه مجاور حرکت کند و اقليم بيابانها را بوجود مي‌آْورد. مثلاً توده‌هاي هوا که از اقيانوس اطلس به کرانه‌هاي باختري ايالات متحده مي‌رسد، غالبا مقدار زيادي بخار آب در خود دارد. همچنان که اين توده هوا از رشته کوه “سيئرا کازاکاد” بالا مي‌رود. بيشتر رطوبت آن به صورت باران فرو مي‌ريزد.

بسياري از مناطق غربي اين رشته کوهها سالانه 200-150 ميلي‌متر، باران دريافت مي‌کنند، اما مناطق بياباني از شرق اين دو رشته کوه گسترش مي‌يابد و بيشتر ايالات ايداهو ويتا را در برمي‌گيرد. گاهي هواي مرطوب بطور غير معمول به اين مناطق خشک مي‌رسد، اما معمولاً اين هوا فقط مي‌تواند رگباري ايجاد کند. نظير همين وضعيت را رشته کوههاي البرز در قسمت شمال ايران بوجود آورده‌اند، که در نتيجه گيلان و مازندران مرطوب و بخش جنوبي البرز خشک مانده است.

جانوران و سازگاري آنها به خشکي

موجودات زنده بياباني سازگاري زيادي نسبت به کمبود آب، نشان مي‌دهند. مثلاً بسياري از جانوران تنها در شبها به جستجوي غذا مي‌روند و روزها را در سوراخهاي زيرزميني دور از نور مستقيم خورشيد به استراحت مي‌پردازند. روده و کليه بسياري حيوانات بياباني مقدار زيادي آب را دوباره جذب مي‌کند و در نتيجه مدفوع آنها کاملاً بدون آب دفع مي‌شود. جانوري مانند موش، کانگورو که جونده‌اي در بيابانهاي غربي ايالات متحده است. مي‌تواند بطور نامعين بدون عرضه آشکار آب، زندگي کند. توان جذب و نگهداري آب اين جانور به حدي بالاست که مي‌توانند آب مورد نياز خود را از دانه‌هايي که غذاي اصليش را تشکيل مي‌دهند، دريافت کند. گربه وحشي، جانداري است که ويژه بسياري از بيابانهاست.

برای دانلود و خرید فایل اینجا کلیک کنیدموضوعات :
فنی و مهندسی
asrfiles ادامه در http://asrfiles.ir/

درباره نویسنده

omidbox 90441 نوشته در asrfiles بهترین مرجع خرید و فروش فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *